Hepimizin bildiği üzere Hard Disk veya USB bellek gibi cihazları bilgisayarımıza taktığımızda zararlı yazılımlar dolayısıyla işletim sistemi ve bilgisayar zarar görebilmektedir.
250
okunma

 Sizlerle bu yazımızda ‘DISKPART’ komutu (aracı) ile Hard Disk veya USB bellek formatlama işleminin nasıl yapılacağını paylaşacağız.

Yapılacak işlemler için aşağıdaki adımları izlemeniz olacaktır.

• İlk olarak masaüstü ekranının sol tarafında bulunan arama simgesine (mercek simgesi) tıkladıktan sonra açılan arama kutucuğuna ‘cmd’ yazıp Enter’a basıyoruz.
• Bunun sonrasında üst kısıma, ‘Komut İstemi’ seçeneğinin olduğu bir pencere gelecektir.

 ‘Komut İstemi’ menüsünün üzerine gelerek sağ tıkladıktan sonra, açılan menü listesinden ‘Yönetici olarak çalıştır’ menüsüne tıklıyoruz.

 Açılan ‘Komut İstemi’ penceresinde öncelikle, ‘DISKPART’ yazdıktan sonra Enter’a basıp ‘DISKPART’ proğramını çalıştırıyoruz.

• Daha sonra ‘list disk’ yazıp Enter’a bastığımızda, sisteme bağlı olan diskler listelenecektir.

• Formatlamak istediğiniz diski, numarasına göre (biz burada ‘Disk 3’ için işlem yapacağız) ‘select disk 3’ komutunu yazıp, Enter’a basıyoruz ve işlem yapacağımız diski seçiyoruz.

Format işleminden önce ‘clean’ komutunu yazıp, Enter’a basarak diski temizliyoruz.

• Daha sonra diski bölümlüyoruz. Burada yaptığımız işlemde diskin tamamını kullanarak 1 tane disk bölümü oluşturuyoruz. Bunun için ‘create partition primary’ komutunu giriyoruz.

• Daha sonra oluşturduğumuz bölümü seçmek için ‘select partition 1’ komutunu giriyoruz ve Enter’a basıyoruz.

• ‘active’ komutunu girip Enter’a basıyoruz ve oluşturduğumuz disk bölümünü aktif ediyoruz.

 Disk bölümünü aktif ettikten sonra NTFS dosya sistemi ile diski formatlamak ‘format FS=NTFS quick’ komutunu yazdıktan sonra Enter’a basıyoruz (FAT32 dosya sistemi ile formatlamak isterseniz ‘format FS=FAT32 quick’ şeklinde komut girmelisiniz). Formatlama işleminde diskiniz için etiket de belirlemek isterseniz, yukarıdaki komuta ‘label= Etiket Adı’ parametresini ekleyebilirsiniz.

• İşlemlerimiz tamamladıktan sonra ‘assign’ komut ile diskimizin harf atama işlemini sağayabiliriz.

Son olarak ‘Exit’ komutu ile proğramdan ve ‘cmd’’ ekranından çıkabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları