Bir sorundan dolayı cihazınız beklenmedik bir biçimde kapatılırsa veya yeniden başlatılırsa mavi ekran hatası (durma hatası olarak da bilinir) meydana gelebilir. Cihazınızın bir sorunla karşılaştığını ve yeniden başlatılması gerektiğini belirten bir mesaj içeren bir mavi ekran görebilirsiniz.

Bu sayfada, mevi ekran hatasının nedenini anlayıp çözmenize yardımcı olmak için size bir dizi sorun giderme adımı göstereceğiz. 

Bu makaledeki adımların amacı aşağıdakiler gibi yaygın görülen durdurma hatalarını gidermeye yardımcı olmaktır:

 • CRITICAL_PROCESS_DIED
 • SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
 • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
 • VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED
 • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
 • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
 • DPC_WATCHDOG_VIOLATION

Not

0x0000000A, 0x0000003B, 0x000000EF, 0x00000133, 0x000000D1, 0x1000007E, 0xC000021A, 0x0000007B, 0xC000000F vb. gibi on altılık hata kodları da alabilirsiniz.

Bu makalede tüm hata kodlarının listesi bulunmamaktadır, ancak çoğu hata kodu aynı olası çözümlere sahip olduğundan yapabileceğiniz en iyi şey mavi ekran hatasını gidermek için aşağıdaki adımları izlemektir. Bu sayfadaki adımlar ilk bakışta karmaşık görünse de bu adımları sırayla, adım adım izlemeniz yeterlidir. 

Bir güncelleştirme yüklendikten sonra hata oluştu

Cihazınıza belirli bir güncelleştirmeyi yükledikten sonra bazı mavi ekran hataları oluşabilir. Bir güncelleştirmeden sonra bir mavi ekran hatası alırsanız en son güncelleştirmeleri kaldırarak hatayı gidermeyi deneyin. 

Bunun için güvenli modu kullanarak Windows'ta oturum açmanız gerekir. Güvenli mod, Windows'u minimum sayıda dosya ve sürücüyle temel durumda başlatır ve sorun giderme adımları gerçekleştirmenizi sağlar.

Güvenli moda girmeden önce Windows Kurtarma Ortamı'na (WinRE) girmeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun.
 2. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın.
 3. Windows'un başlatıldığına ilişkin ilk işareti gördüğünüzde (örneğin, bazı cihazlarda cihaz yeniden başlatılırken üreticinin logosu görüntülenir) cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun.
 4. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın.
 5. Windows yeniden başlatıldığında cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun.
 6. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın.

 1. WinRE'ye girmek için cihazınızın tamamen yeniden başlatılmasını bekleyin.

Artık WinRE modunda olduğunuzdan, güvenli moda geçmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 

Not

Cihazınızı şifrelediyseniz güvenli modda başlatmak için BitLocker anahtarınızın olması gerekir.

1. Cihazınıza belirli bir güncelleştirmeyi yükledikten sonra bazı mavi ekran hataları oluşabilir

. Bir güncelleştirmeden sonra bir mavi ekran hatası alırsanız en son güncelleştirmeleri kaldırarak hatayı gidermeyi deneyin.   Bunun için güvenli modu kullanarak Windows'ta oturum açmanız gerekir. Güvenli mod, Windows'u minimum sayıda dosya ve sürücüyle temel durumda başlatır ve sorun giderme adımları gerçekleştirmenizi sağlar.  Güvenli moda girmeden önce Windows Kurtarma Ortamı'na (WinRE) girmeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:  Cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın. Windows'un başlatıldığına ilişkin ilk işareti gördüğünüzde (örneğin, bazı cihazlarda cihaz yeniden başlatılırken üreticinin logosu görüntülenir) cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın. Windows yeniden başlatıldığında cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın. WinRE'ye girmek için cihazınızın tamamen yeniden başlatılmasını bekleyin. Artık WinRE modunda olduğunuzdan, güvenli moda geçmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.    Not  Cihazınızı şifrelediyseniz güvenli modda başlatmak için BitLocker anahtarınızın olması gerekir.

 1. 2.Cihazınız yeniden başlatıldıktan sonra bir seçenek listesi göreceksiniz. Tercih edilen seçenek, 5'i seçmeniz veya Ağ ile Güvenli Mod için F5tuşuna basmanızdır.  

Cihazınız güvenli moda geçtikten sonra, son güncelleştirmeyi kaldırmak için Denetim Masası'nda şu adımları izleyin:

 1. Görev çubuğundaki arama kutusuna denetim masası yazın ve sonuç listesinden Denetim Masası'nı seçin.
 2. Programlar'ın altından Program kaldır'ı seçin. Büyük/Küçük simgeler görünümünü kullanıyorsanız Programlar ve Özellikler'in altından Program Kaldır'ı seçin.
 3. Sol taraftan Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle'yi ve ardından Şurada yüklü:'yü seçerek en son güncelleştirmeleri görüntülemek için güncelleştirmeleri yükleme tarihlerine göre sıralayın.
 4. Kaldırmak istediğiniz güncelleştirmeye sağ tıklayın ve ardından onaylamak için Evet'e tıklayın.


 1. Not

  Bazı güncelleştirmelerde size kaldırma seçeneği sunulmaz.

 2.  Güncelleştirmeyi tamamen kaldırmak için Şimdi Yeniden Başlat'ı seçin.
   

Not

Güvenli moddan çıkmanız gerekirse aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Windows logo tuşu  + R tuşuna basın.
 2. Aç kutusuna msconfig yazın ve Tamam'ı seçin.
 3. Önyükleme sekmesini seçin.
 4. Önyükleme seçenekleri'nin altında Güvenli önyükleme onay kutusunun işaretini kaldırın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları